Організація харчування дітей в ЗДО

          Харчування в ЗДО здійснюється на підставі ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту».

         За організацію харчування дітей в ЗДО відповідає завідувач, старша медична сестра.

     Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі відповідає режиму роботи закладу та віку дітей,  затверджений завідувачем.

   Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом.

          Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є:

   –  енергетична цінність раціону харчування, що відповідає енерговитратам дітей;

   –     збалансованість та максимальна різноманітність раціону;

  –   технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність;

  –   забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

     В ЗДО ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей; харчування здійснюється згідно з двотижневим меню; щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складається меню-розкладка окремо для двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 (7) років відповідно до затверджених норм харчування.

   Планово проводиться контроль за санітарно-гігієнічним станом харчоблоку, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотриманням термінів реалізації, виконанням норм харчування Держпродспоживслужбою.

         Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад 2-4 рази на тиждень. Медичною службою закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.

         Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням.

    Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів медсестра веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної цінності деяких продуктів харчування.

      Старша медична сестра закладу контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.

      Завідувач, медична сестра старша, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках та на web-сайті ЗДО.

         Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі, в інформаційних куточках груп та харчоблоку щодня розміщується меню.


Відповідно до наказу департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 30.12.2021 № 431р «Про організацію харчування дітей у комунальних закладах дошкільної освіти та дошкільних підрозділів закладів загальної середньої освіти м. Запоріжжя у 2022 році»

З 01.01.2022 року вартість дітей всього:

     52 грн. 22  коп. – в яслах;

     73 грн. 02  коп. – в  г р упах дошкільного віку. 

 

Батьки або особи, які замінюються, вносять плату в розмірі 60 % від повного харчування, визначених місцевими органами виконавчої влади, а саме:

З 01.01.2022 року вартість дітей всього:

     33 грн. 14  коп.  – в яслах;

     43 грн. 80  коп.  – в  групах дошкільного віку. 

УВАГА! К інцевий термін внесення батьківської плати за харчування дітей у комунальних дошкільних закладах  10 число поточного місяця.


По питанням нарахування платні за харчування вітрятися в бухгалтерії за номерами телефонів: 286-26-99 , 063-570-99-89 ,

                                                            ПН з 10:00 до 12:00

                                                            СР з 15:00 до 17:00

 адрес а в ул. С.Синенка , 61 А


Перелік пільгових категорій  щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей у комунальних ЗДО всіх типів м.Запоріжжя у 2023 році:

-   Діти-сироти та  діти, позбавлені батьківського піклування;

-   Діти з інвалідністю;

-   діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

-   діти із сімей, в яких  сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти;

-   діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків;

-   діти у  санаторних  дошкільних  навчальних закладах  (групах)  для  дітей  з латентною формою туберкульозу та вилікуваних від туберкульозу,  у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах, у т.ч. інклюзивних) для  дітей з особливими освітніми потребами;

-   діти із сімей учасників бойових дій (учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил) та дітей із сімей загиблих учасників бойових дій (учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил), які мають відповідні документи, що підтверджують статус;

-  діти із сімей, які мають трьох і більше дітей.



Адміністративно - громадський контороль за організацією харчування

      В дошкільному навчальному закладі (яслах - садку) № 247 «Грибочок» Запорізької міської ради Запорізької області з 01 вересня 2014 року створена комісія з адміністративно – громадського контролю за організацією харчування.

    На виконання плану – графіку, затвердженого наказом по ДНЗ № 247 від 04.01.2021 р. № 07, 25 січня 2021 року комісією, головою якою є представник батьківського комітету Куликова К.М., була проведена перевірка організації харчування в закладі дошкільної освіти.

Під час перевірки було встановлено, що усі співробітники харчоблоку суворо дотримуються правил особистої та респіраторної гігієни. Засоби індивідуального засобу змінюють та утилізують суворо за рекомендаціями МОЗУ, на усіх співробітників харчоблоку в наявності п’ятиденний запас масок. Ретельно ведеться відповідна документація, щодо прибирання, провітрювання, дезінфекції приміщень харчоблоку. З працівниками було проведено інструктаж щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID - 19).

   Голова комісії з адміністративно-громадського контролю Кулікова К.М. ретельно перевірила супровідні документи (декларації виробника) на швидкопсувні продукти харчування, терміни реалізації та температуру, при якій ці продукти зберігаються.


Дані про продукти харчування та продовольчої сировини, що поставлені до ДНЗ, фіксуються в книзі складського обліку матеріалів комірником, після визначення відповідної якості. А інформацію про швидкопсувні продукти харчування вносить медична сестра з дієтичного харчування у журнал бракеражу сирої продукції.

   Висновок: за результатами перевірки комісією визначено, що організація харчування в дошкільному навчальному закладі (яслах - садку) № 247 «Грибочок» Запорізької міської ради Запорізької області ведеться на належному рівні.



Пам’ятки для батьків

Як запобігти харчовим отруєнням

Щоб запобігти інфекційним захворюванням та харчовим отруєнням, дотримуйтесь таких простих правил:

    - Ретельно мийте усі овочі і фрукти перед тим, як подавати до столу сирими.

    - Прищеплюйте дитині любов до чистоти. Привчайте її мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету, повернення з прогулянки.

    - Мийте руки з милом перед приготуванням їжі.

    - Не зберігайте разом продукти, що їдять сирими, і ті, що підлягають кулінарній обробці.

    - Ніколи не кладіть бутерброди, пиріжки, сир, ковбасу, печиво у пакет, де побували овочі, фрукти, ягоди чи яйця, навіть якщо цей пакет здається абсолютно чистим.

    - Дбайте про те, щоб їжа для дитини була щойно приготованою, свіжою. Не готуйте їжу «із запасом».

    - Не купуйте продукти, якщо не впевнені у їхній якості, з простроченими термінами зберігання, пошкодженою упаковкою. Дотримуйтесь умов та строків зберігання продукту, зазначених на його упаковці.

    - Не купуйте продукти харчування на стихійних базарах. Ви маєте право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продуктів.

   - Не вживайте незнайомі гриби, ягоди, трави. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби. Не готуйте страви з грибів дітям.

   - Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холоді).

    - Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, незнайомих підземних джерел тощо.

Святковий стіл у день народження дитини

    Найчастіше дитина не бажає обмежитися кількома гостями на своєму святі. Вона хоче запросити на свято всю групу дитячого садка, бо всі діти без виключення — її найкращі друзі.

   Святкування дня народження у дитячому садку — вдале рішення, до якого вдаються більшість батьків. По-перше, тут є багато можливостей і простору для дитячих веселощів. По-друге, не треба домовлятися з батьками гостей — свято відбудеться під час перебування дітей у дошкільному закладі.

А яке ж свято без святкового столу? Не секрет, що у дошкільному закладі не дозволяють частувати дітей тортами з кремом, тістечками та солодкими газованими напоями. Як бути?

 

    У дошкільному навчальному закладі для харчування дітей заборонено використовувати: · м’ясо та яйця водоплавної птиці · м’ясні обрізки, субпродукти (за виключенням печінки та язика) · річкову та копчену рибу · гриби · соуси, перець, майонез · вироби у фритюрі, зокрема чіпси · газовані напої, квас, натуральну каву · морозиво, кремові вироби тощо.

    У дошкільному закладі на свято для дітей зазвичай готують солодкий стіл. У пункті 1.10 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженій спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17 квітня 2006 р. №298/227 (далі — Інструкції) зазначено, що для частування дітей у дні народження, інші свята можна використовувати спечені у закладі пиріг, пиріжки або принесені батьками фрукти, ягоди, цукерки, печиво промислового виробництва.

    З метою запобігання гострим кишковим захворюванням та харчовим отруєнням дітей суворо забороняється приносити у дошкільний навчальний заклад кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, зокрема солодкі газовані тощо. Готуючи святковий стіл для дітей, варто віддавати перевагу печиву чи коржикам без крему, ягодам та фруктам. Утім треба пам’ятати, що продукти промислового виробництва — цукерки, зефір, мармелад, соки тощо— відповідно до пункту 4.4 Інструкції можна використовувати лише тоді, якщо вони мають супровідні документи, що підтверджують їх походження, безпечність і якість, відповідність вимогам державних стандартів. Супровідні документи мають засвідчувати гатунок, категорію, дату виготовлення на підприємстві, термін реалізації, умови зберігання (для продуктів, які швидко псуються, термін реалізації і час виготовлення позначаються у годинах).

     У дошкільних навчальних закладах забороняється використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти. (Згідно з пунктом 4.7. Інструкції)

    Оскільки діти забезпечуються повноцінним харчуванням у дошкільному закладі, не варто перевантажувати їх солодкими наїдками. Доречними будуть «нейтральні» фрукти, що зазвичай не викликають алергію: яблука, банани, виноград тощо. Їх можна нарізати шматочками, нанизати на «шпажки» і гарно викласти на блюда.

       Зазвичай головним пунктом святкового меню до дня народження є торт зі свічками. Проте у дошкільному закладі торт слід замінити короваєм або пирогом. А свічки не потрібно встромляти прямо у пиріг — це не гігієнічно. Їх варто розмістити на спеціальних пластмасових підставках у центрі пирога або по краях.

Поєднуємо святкування з вихованням

     Сервіруючи стіл для дошкільників, пам’ятайте, що організація дитячого свята має і виховне значення. Відповідно до пункту 1.7. Інструкції, починаючи з раннього віку дітей необхідно приділяти увагу вихованню у них культурно-гігієнічних навичок під час вживання їжі. З двохрічного віку дітей привчають користуватися серветкою. На четвертому році вчать користуватися виделкою, на п’ятому — негострим ножем. За накритим столом діти вчаться правильно сидіти, вміло користуватися столовими приборами, бути ввічливими зі своїми друзями.

     Малюки проводять за святковим столом мінімум часу, надаючи перевагу іграм та розвагам. Тому, окрім святкового столу, варто поміркувати і над розважальною програмою. Взагалі, непроста й копітка це справа — святкування дня народження дитини. Але воно того варте…

Режим харчування дитини вдома

     Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.

    Привчайте дитину:

  – перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;

  – під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;

  –  після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

    Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.

   Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.

    Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:

  – привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);

  – виховувати слухняність, пошану до дорослих;

  – заохочувати висловлювати прохання;

  – навчати словам ввічливості.

      Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.